Popieramy Elżbietę Podleśną – list otwarty

07.07.2020

Opublikowany w Wyborczej Płock tutaj.

Popieramy Elżbietę Podleśną i pozostałe osoby, które prokuratura w Płocku właśnie oskarżyła o obrazę uczuć religijnych. Jest to kolejna sytuacja, która pokazuje, że przepis o ochronie uczuć religijnych musi być zniesiony.

W czasie Wielkanocy 2019 w kościele św. Dominika w Płocku wokół Grobu Pańskiego ksiądz umieścił pudła z napisami określającymi grzechy. Wśród nich znalazły się słowa „lgbt”, „zboczenia” i „gender”. W odpowiedzi Elżbieta Podleśna, aktywistka opozycyjna, i dwie inne osoby rozlepiły wokół tego kościoła obrazki z Madonną Częstochowską w tęczowej aureoli. Prokuratura w Płocku oskarżyła je o obrazę uczuć religijnych.

Pisała o tym Gazeta Wyborcza tu i tu.

Wykorzystując symbol Matki Boskiej i łącząc go z tęczą, aktywistki zrealizowały swoje prawo do wolności wyrażania poglądów w przestrzeni publicznej. Zaprotestowały wobec przemocy symbolicznej i nawoływaniu do dyskryminacji, jaką najwyraźniej ich zdaniem (i naszym też) jest umieszczenie słów „lgbt” czy „gender” w kontekście grzechów i „zboczeń”. Jednak organy ścigania, posługując się artykułem o obrazie uczuć religijnych, odbierają aktywistkom prawo do wolności wypowiedzi i do protestowania przeciwko mowie nienawiści Kościoła katolickiego.

Artykuł 196 Kodeksu karnego o ochronie uczuć religijnych powstał, by chronić mniejszości religijne przed – bardzo silną – większością katolicką. Jednak w praktyce żadnych mniejszości nie chroni. Od lat służy katolikom do cenzurowania artystów i instytucji kultury, do hamowania rozwoju kultury i sztuki, do odbierania artystom wolności wypowiedzi. Teraz posłużył ziobrowskiej prokuraturze do walki z opozycją polityczną. Przepis, który zamiast służyć wolności światopoglądowej, służy jej tłumieniu – musi być zniesiony.

Artyści, aktywiści i wszyscy obywatele muszą mieć zagwarantowane prawo do prawdziwej wolności wypowiedzi bez cenzury, ani katolickiej, ani żadnej innej. Obywatele mają prawo do świeckiego państwa, które nie narzuca nikomu, jaki ma mieć stosunek do religii i symboli.

Katarzyna Hołda, artystka, Lublin

Tomasz Kitliński, filozof, Lublin